Znajdziesz tu nocleg i zakwaterowanie na wakacje, wczasy lub ferie. Baza turystyczna to także wolne pokoje i domki nad jeziorem, w lesie, a przede wszystkim tanie noclegi w różnych typach obiektów.

Zapraszamy Dodających jak i Poszukujących

JEZIORA

Jeziora naszego regionu są przeważnie pochodzenia polodowcowego i należą do jezior rynnowych lub morenowych. Są uważane za najpiękniejsze jeziora w Polsce.


J. nidzkie


Jezioro Nidzkie ma kształt półkolisty opasający miejscowość Ruciane-Nida, brzegi tego jeziora są raczej wysokie porośnięte lasami tworząc niezapomniany krajobraz. W niektórych tylko miejscach obniżają się tworząc wspaniałe kąpieliska i plaże. Wokół jeziora są liczne ścieżki i drogi nadające się do wędrówek pieszych i rowerowych. Na jeziorze znajduje się 13 wspaniałych wysp. Największe wyspy to Królewski Ostrów, Koński Ostrów, Wysoki Ostrów, Płaski Ostrów i Kopanka. Mazurski Rezerwat Krajobrazowy, który zajmuje większośćjeziora, został utworzony w 1977 r. celem ochrony unikalnej wartości naturalnej na potrzeby nauki i turystyki. Rezerwat ten od dawien, dawna jest rządzi się prawami natury i człowiek znajdujący się w tym rejonie ma odczucie cofnięcia się w czasie, gdzie żył w harmonii z naturą i był od niej zależny. Jezioro to ma również "ducha", poety który w natchnieniu otaczającej go przyrody napisał poematy m.in.: "Niobe", "Wit Stwosz", "Kronika Olsztyńska", "Wiersze liryczne". Był to Konstanty Ildefons Gałczyński, który przebywał w leśniczówce Pranie, tuż nad brzegiem jeziora w latach 1950-1953. Północno-wschodnia część jeziora łączy się kanałem z Jeziorem Guzianka Wielka, tworząc ciągłość dla Żeglugi Mazurskiej.Jezioro Guzianka Wielka jak każde na Mazurach jest piękne i malownicze doskonale nadające się na wypoczynek. Spełnia bardzo ważną rolę na szlaku turystycznym, ponieważ jest tu Port Żeglugi Mazurskiej, gdzie cumują statki i liczne łodzie.


Guzianka Wielka - widok z Portu Żeglugi:Jezioro Guzianka Mała przypomina mi raczej wielką zatoką na końcu, której jest wielka cisza i spokój. Słychać tylko plusk ryb i śpiew ptaków, zaś po przeciwnej stronie jeziora jest ciągły ruch statków, łodzi motorowych, żaglówek, kajaków itp. Różnica poziomu wód od 2 do 3 m pomiędzy J.Guzianka Ma?a, a J.Bełdany jest wyrównywana przez śluzę komorową "Guzianka". ?luza ta umożliwia zachowanie ciagłości szlaku Żeglugi Mazurskiej.


Praca śluzy między jeziorami Guzianka Mała a Bełdany:Jezioro Bełdany uznawane za najpiękniejsze na Mazurach, malownicze brzegi i zatoki są otoczone sosnowo-świerkowymi lasami Puszczy Piskiej, co pozostawia niesamowite wspomnienia i cieszy się wielkim uznaniem wśród turystów. Jak większość jezior mazurskich, ma wyspy, jedną z nich jest wyspa Piaseczna.Jezioro Martwe znajduje się kilkaset metrów w głąb lasu, w prawo od ul. Mazurskiej idąc od dworca PKP. Jest trudno dost?pne otoczone niebezpiecznymi trzęsawiskami, w środku lasu. Ma to swój urok, ale jednocześnie wyprawa dla niedoświadczonego turysty może być niebezpieczna. Wśród mieszkańców mówi się nieoficjalnie (Jeziorko śmierci), może dlatego, że dalej za jeziorkiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z czasów II wojny światowej. Głębokość jeziorka nie jest zbadana.


Jezioro Chudek mieści się na wylocie Rucianego-Nidy przy drodze w kierunku Pisza z prawej strony. Słabo widoczne od ulicy.WOJEWÓDZTWO


Noclegi, Baza Noclegowa, Sylwester, Wakacje, Urlop, Wypoczynek, Mazury, Jezioro, Ruciane-Nida, Turystyka